Přírodní nebo umělý chov švábů? Poradíme vám

Švábi jsou v naší paměti uchováni především jako hrozba domácností v amerických filmech. Jsou proslulí jako otravný hmyz, s kterým lidé bojují už stovky let. Švábi jsou velmi odolní a vzhledem k jejich všežravosti, schopnosti ukrýt se a rychlosti rozmnožování se jich jen velmi těžko zbavíte. Existují však i druhy, což málokdo ví, které člověka nijak neobtěžují a mohou být dokonce i užiteční. Jedná se především o tropické druhy, které mohou sloužit jako krmivo pro jiné chovance či pro potěchu vašeho oka.

Švábi můžete chovat dvojím způsobem, buď si přetvoříte terárium na kousek přírodního prostředí či zvolíte prostředí efektivní pro chov, tedy umělé.

Přírodní chov švábů

svabiPřírodní způsob chovu švábů není vhodný, pokud chcete chovat šváby s cílem větší produkce švábů. Tento způsob je vhodný k chovu menšího počtu švábů, tedy spíše chovu pro potěšení. Takto upravené terárium působí esteticky a na oko velmi přívětivě. Terárium vystelte rašelinou či lesní hrabankou. Jako úkryt může sloužit ploché kusy kůry, kořeny, větvičky či kameny. Záleží jen na vaší fantazii. Nezapomeňte na misku, kam budete švábům dávat potravu.

Umělý způsob chovu

Tento způsob chovu je samozřejmě mnohem efektivnější, avšak na oko méně líbivý. Do terária stačí dát jen malé množství substrátu a jako úkryty můžete použít proložky od vajec. V takovém případě je vhodné potravu předkládat v mělkých miskách a použít na chov můžete jen plastový box. Tímto způsobem se chovají švábi, kteří jsou určeni jen jako potrava dalšímu zvířeti.

Neobávejte se chovu švábů, vždyť největší šváb světa, který se stal poměrně slavným, pochází z Pelhřimova a měří přibližně 10 centimetrů.