Co vědět o víně

Denně na světě protečou litry vína. Pro někoho je to alkohol, po kterém ho ráno bolí hlava. Druzí si ze svojí záliby k vínu vytvořili doslova posedlost a celou konzumaci vína posunuli na vědu. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, zde je pár faktů o víně, které budou spíše nápomocné těm příležitostným pijákům tohoto lahodného moku.

Na světě existuje několik druhů vín, které jsou rozdílné několika vlastnostmi. Ovšem na první pohled je patrná jen jediná a to barva vína. Jak celá barva vína vzniká? Barva vzniká jen díky rozličnému způsobu fermentace. Zatímco červené víno získává svou barvu díky fermentaci slupek hroznů, bílé víno má svoji světlou barvu díky fermentování šťávy.bg Samotnou perlou ve způsobu zabarvení jsou růžová vína, která jsou vyráběna z odrůdy modrého hroznu. Své zabarvení, získává jen díky tomu, že se nechá odležet menší dobu, než víno červené a díky tomu nezíská tak tmavě rudý odstín. Nyní tedy víme, jak víno získává svou jedinečnou barvu. To ovšem není jediná těžkost, která vás cestou k ochutnávce vín může potkat. Pokud občas pořádáte večeře s přáteli a rodinou, tak jste určitě nejednou přemýšleli nad tím, do čeho jim víno nalijete. To je totiž věda sama o sobě. Chybu neuděláte, pokud pořídíte sklenice z čirého průhledného skla s dlouhou nožkou o objemu 250 ml – 350 ml. Množství vína ve sklenici, by se měl pohybovat kolem 70 ml, aby zůstalo dostatek prostoru pro protáčení vína. Nyní jaký tvar sklenice pro různé druhy vín? Červené víno si zaslouží objemnější sklenici se širším dnem. Bílé víno pak žádá sklenku v podobě tulipánu a pro šumivá vína je určena klasická sklenka flétnového typu. glassesPokud jste si všimli, výše byl řečen jeden typický pohyb, který se během degustace vína provádí neustále. Na mysli máme typické protáčení vína ve sklenici. Důvod proč se tak dělá, je ten, že během protáčení se víno více okysličí a tím se lépe uvolní jeho specifická chuť a vůně.

Dnešní článek byl jen špetkou z celé vědy o víně i tak doufáme, že vám osvětlil některé způsoby a pravidla, která s vínem jdou ruku v ruce.